Sportski savez

Konkurs za sport grada Niša, i ove godine ima jako interesantne detalje raspodele novca klubovima i savezima. Kao i do sada, najviše novca je uzeo Radnički, ali najveći pobednik bespredmetnosti deljenja novca jeste Sportski savez Niša sa 8.6 miliona dinara.

Konkurs za sport je podeljeno oko 131.7 milona dinara, dok se najviše novca, 94.2 miliona podelilo samo organizacija od posebnog značaja za ovaj grad. Kada neko pomene “posebni značaj” normalan čovek pomisli da stvarno ima nekog značaja, ali u realnosti značajna su samo sredstva koje komisija deli ovim klubovima i savezima. Većina milionskih klubova ili su porodični klubovi za uzak krug ljudi, ili su grupni sportovi u kojima isti kolektivi brišu patose liga u kojima igraju.

Tako je Sportski savez Niša inkasirao sam, koliko svi programi i klubovi koji se bave rekreacijom i fizičkim vaspitanjem dece predškolskog i školskog uzrasta.

Inače ove dve oblasti, na bezvrednom papiru zvanom “Zakon o sportu (RS.10/2016)” koji je i donela vlada Aleksandra Vučića, označene su kao prioriteti za finansiranje u jedinici lokalne samouprave.

Kup Koraća
Kup Koraća se organizuje preko Sportskog saveza Niša

Samo rekreativni programi su ove godine dobili 5.26 miliona dinara od 131.7 ukupnih sredstava, što čini malo manje od sjajnih 4% sredstava. To se zove poštovanje prioriteta u oblasti finansiranja sporta u jedinici lokalne samouprave. Vlasti se menjaju ali modus operandi finansiranja sporta i nečitanja zakona ostaje uklesano u kamenu.

Šta je još jako sporno u konkursu za sport, naročito u delu deljenja 94.2 miliona dinara “Organizacijama od posebnog značaja za grad Niš”?

To što po još jednom bezvrednom dokumentu koji se zove “Priručnik za finansiranje sporta u jedinici lokalne samouprave” piše da grad ako proglašava ove organizacije (i deli im većinu novca, npr. 94 od 137 miliona) treba da se usvoje dva akta, Program razvoja sporta u gradu kao i Kategorizacija sportskih organizacija. Oba akta nemamo, dok smo plan 2015. godine i dobili ali ne trajan, isti je radio MIRC za šta je grad platio oko 300.000 dinara. Dokument nažalost nema dodirnih tačaka sa sportom, već se demagoški naslanja na neke programe razvoja grada i slične “pisanije” koje su svojevrsna salata reči, gde u više desetina strana na samom kraju daje 5 predloga uopštenih do beskonačnosti. Celih 8 minuta čitanja ovog dokumenta su mi propalih 8 minuta života.

Kako još građani Niša znaju Sportski savez? U vreme Gradonačelnika Darka Bulatovića, stručni deo sportske javnosti zajedno sa savezom su napravili projekat obnove kompleksa Rovče, koji je imao astronomske cene, nikad nije zaživeo, a sada izgleda kao scena iz horor filma. Po rečima Darka Bulatovića oktobra 2018, projekat sređivanja Rovčeta koštao je 60 miliona dinara.

Rovče je tada dato Sportskom savezu na upravljenje, a evo kako sada izgleda:

U izjavi datoj na konferenciji povodom završetka Kupa Radivoja Koraća, Gradonačelnica Dragana Sotirovski, najavila je ponovnu rekonstrukciju Rovčeta, kao i selidbu Sportskog saveza u taj prostor.

Izgleda da će svaki kabinet u gradskoj kući da obnavlja Rovče kao političko-sportski perpetuum mobile trošenja miliona para svih građana… a možda i grešim. A dok grešim o svemu napisanom, evo snimka kako izgleda daktilo Biro iz Tesne kože, ustvari SporCki savez.

Author

Klubovi od posebnog značaja
Rešenje komisije za sport za 2023. godinu

By Srđan Nonić

Glavni i odgovorni urednik portala Niška Inicijativa.