Savet za bezbednost saobraćaja grada Niša, planira da potroši oko 96 miliona dinara za razne projekte i javne nabavke, po staroj i uigranoj dinamici, ali i na iste ili slične stvari. Novac za ovu namenu dolazi od kazni u saobraćaju, gde 30% sredstava sakupljenih na ovaj način ide nazad lokalnoj samoupravi.
Savet će ove godine po planu koji je potpisala bivša gradonačelnica Sotirovski, da unapredi visinu milionskih sredstava za unapređenja infrastrukture 38.5% ali i za edukacije iz ove oblasti za šta planira da utroši preko 45%.
Naravno, postoji i naučno istraživački rad, ali mali je procenat planiran za tu oblast. Plan starog Saveta nije menjan u novom mandatu.
Po planu, radiće se opet tipično “pranje para za infrastrukturne nerazumljive gluposti” što je u praksi bilo postavljanje nekih nacrtanih znakova na pešačkim prelazima i crtanje stopala farbom na trotoarima oko škola pod nazivom “uređenje zona ili unapređenje bezbednosti”. Ovaj projekat je po podacima do kojih smo došli koštao do sada oko 7 miliona dinara, dok je u 2024. godini ta tranša za svaki od ovih projekata povećan na iznose od 10.5 do 12 miliona dinara.
Naravno, tu su edukacije i predstave za velike pare sa poznatim i uvek popularnim virtuelnim poligonima, koje su do sada dilovale dve firme iz Beograda, koje su bile registrovane na susednim adresama.
U više istraživanja koje smo radili, virtuelni poligoni su plaćani i od strane same Uprave za komunalne dealtnosti ali i od osnovnih škola, dok su u zadnjoj tranši pranja para preko poligona, isti kupljeni od strane Centra za stručno usavršavanje po rekordnoj cifri od 34 miliona dinara.
Centar za stručno usavršavanje kupio je pet naočara za virtuelnu realnost (VR) koje poseduju LCD ekran rezolucije 1832 x 1920 piksela po oku, jedan pametni projektor sa osvetljenjem od 3300 lumena koji može da se poveže na Wi-fi i Bluetooth, pet laptopova sa Intel Pentium procesorom i dijagonalom od minimum 15,6 inča kao i pet interaktivnih tabli minimalne veličine 65 inča i životnim vekom od minimum 50 000 sati.
Firma RECARO NERO osnovana je krajem februara 2023. godine, bavi se nespecijalizovanom trgovinom na veliko, ima jednog zaposlenog i u prošloj kalendarskoj godini imala je promet od 3 900 000 dinara.
Iskustvo sa Upravom za komunalne delanosti inspekcijske poslove govori da su do sada bili jako zatvoreni za davanje podataka o ovim nabavkama i potrošnji novca, zbog čega imaju veći broj žalbi pred Poverenikom za informacije od javnog značaja. Izvori redakcije su nam pojašnjavali da je postojala direktiva da se ne daju podaci ili da se daju šturi i uopšteni podaci(bez detalja) o potrošnji para ovog saveta u vreme mandata Dragane Sotirovski.
Ako vas zanima još jedan primer panja para i kriminala, pročitajte kako je grad Niš platio ograde na ulicama po ceni od 54.000 dinara za metar dužni.
Naravno, tu su i edukacije koje su planirane u iznosima od 600.000 dinara i 1.1 milion dinara za rad Saveta i druge administrativne troškove. Edukacija se u prethodnom periodu održavala, gde drugde nego na Zlatiboru, gde su se osobe iz Saveta sastajale sa “naručiocima” potrošnje iz Agencije za bezbednost saobraćaja i imale 3 dana uživanja i dogovaranja uz “edukacije” na Zlatiboru.
Agencija za bezbednost saobraćaja je zadužena za usvajanje plana potrošnje novca, ali ono što javnost nije znala jeste da je samo raspisivanje tendera unapred dogovoreno, jer odgovorna lica iz uprave dobiju gotova dokumenta za javne nabavke koje trebaju da se raspišu, gde se obično javi jedna ili dve firme koje su povezane.
DRI je u jednom od prethodnih izveštaja ukazao da nabavka Virtuelnih poligona koji je nabavka usluga i dobara u istom postupku, nije po zakonu i tražio da se sve to razdvoji u posebne nabavke. Suprotno mišljenju DRI, Uprava za komunalne delatnosti i dalje radi po staroj dobroj praksi.