Škola i Vr naočare

Pet niških osnovnih škola nabavilo je tokom 2022. i 2023. godine putem javnih nabavki naočare za virtuelnu realnost, laptop, pametni projektor i interaktivnu tablu. Svaka od ovih nabavki pojedinačno koštala je građane Niša između 5,8 i 5,9 miliona dinara sa PDV-om, dok su sve pomenute škole ovu nabavku vodile kao “opremu za obrazovanje” i ona je trebala da bude upotrebljena u cilju edukacije učenika o saobraćaju.

Zajedničko svim ovim nabavkama je to da su sva dokumenta o specifikaciji tražene opreme potpuno identična, uključujući i slovne greške, pa se tako od ponuđača zahteva da isporuči jedne naočare za virtuelnu realnost (VR) koje poseduju LCD ekran rezolucije 1832 x 1920 piksela po oku, jedan pametni projektor sa osvetljenjem od 3300 lumena, jedan laptop sa Intel Pentium procesorom i jednu interaktivnu tablu minimalne veličine 65 inča i životnim vekom od minimum 50 000 sati.

Pored isporuke opreme, pobedničke firme obavezale su se da pruže obuku u korišćenju digitalnih uređaja nastavnom osoblju škola kao i učenicima. Demonstracija rada uređaja zamišljena je tako da učenici nižih i viših razreda uz pomoć VR naočara prođu obuku “na virtuelnom saobraćajnom poligonu”, gde bi u simuliranom okruženju trebalo da steknu osnovna znanja i veštine o bezbednom ponašanju u saobraćaju.

Virtuelna putovanja ali ne i dnevnice

Zapisnik o primopredaji opreme jedne od škola pokazuje da je obuka vršena u prostorijama škole 14. decembra 2023. godine i to učenicima prvog, drugog, šestog i sedmog razreda.

Đaci nižih razreda prošli su “obuku na virtuelnom saobraćajnom poligonu” i dobili promotivni materijal koji će im obezbediti bolju vidljivost u saobraćaju.

Učenici viših razreda prošli su “obuku na virtuelnom putovanju kroz svetski poznate destinacije” gde su stekli osnovna znanja o istorijskim destinacijama, nakon čega im je podeljen promotivni materijal za promociju virtuelne učionice koji će im biti koristan tokom daljeg školovanja.

Za ovu, po svemu sudeći, jednodnevnu obuku firma AIO Pro fakturisala je školi 350 000 dinara, dok je za izradu i podelu promotivnog materijala u četiri razreda inkasirala čak 680 000 dinara.

VR naočare
Oculus Quest 2 naočare plaćene 380 000 dinara; foto: Niška inicijativa

Iako ostaje otvoreno pitanje da li su u jednom danu svi učenici ovih razreda prošli obuku i dobili promotivni materijal, treba napomenuti da su školsku 2023/24 u pomenutim razredima započela 587 đaka.

Koliko realno košta kupljena oprema?

Informacije do kojih je Niška inicijativa došla pokazuju da su VR naočare koje su plaćene 380 000 dinara najverovatnije “Oculus Quest 2“, naočare kompanije Meta (nekada Fejsbuk) i da njihova cena u slobodnoj prodaji iznosi oko 70 000.

Kada je reč o interaktivnoj tabli, istraživanje naše redakcije pokazalo je da se radi o tabli marke “BENQ” i da se na tržištu u Srbiji ona može naći u veličini od 86 inča sa maksimalnom cenom od oko 400 000 dinara. Tabla koja je isporučena školi naplaćena je 780 000 dinara.

AIO Pro faktura
Fakturisane cene opreme daleko veće od tržišnih; foto: Niška inicijativa

Nepoznanica preostaje i to o kakvom se softveru vrednom gotovo dva miliona dinara radi, obzirom da nigde nije precizno navedeno koje ili čije potrebe on treba da ispuni. Osobe iz IT sektora sa kojima smo razgovarali ocenile su kao “gotovo nemoguću” situaciju u kojoj se bilo koji softver iznova prodaje kupcima po tolikoj ceni, izrazivši želju da vide o kakvoj se “inovaciji” zapravo radi. Osnovne škole “Učitelj Tasa“, “Branko Miljković“, “Kole Rašić” i “Stefan Nemanja” posao su dodelile firmi AIO Pro iz Beograda čija je primarna delatnost štampa promo materijala i koja je privukla interes javnosti nakon što su sa Gradom potpisali ugovor o isporuci kancelarijskog materijala po višestruko većim cenama od aktuelnih. Uvidom u sajt ove kompanije, u ponudi ne postoji nijedan artikal koji je nuđen na ovim nabavkama.

Peta škola koja je uz pomoć kupljenih uređaja opremila svoju virtuelnu učionicu je “Ratko Vukićević“. Oni su za nešto više od 5 986 000 dinara opremu nabavili od firme Signo doo iz Beograda, koja je prošče godine već dobijala unosne poslove u Nišu koji se tiču unapređenja bezbednosti u saobraćaju.

(Ne)efikasnost skupih nabavki u školama

Prosvetni radnici sa kojima je Niška inicijativa razgovarala jednoglasno tvrde da za nabavku ovakve opreme prvi put čuju kao i da je evidentno da se, ukoliko uopšte postoji, ona ne koristi na predviđen način kao i da ona nije dostupna svima.

Dejan Petrović, učitelj u školi “Učitelj Tasa” kaže da su, prema njegovim informacijama neke koleginice pohađale obuku za korišćenje VR naočara, zna za postojanje interaktivne table koja nije u funkciji kao i da ostatak nabavljene opreme do sada nije imao prilike da vidi. Nadovezujući se na to, pokušao je da sopstvenom računicom dođe do sporne cifre od skoro 6 miliona dinara koliko je koštala oprema, ali je takav pokušaj bio bezuspešan.

Sada računam u glavi, neka laptop košta 1500 evra, i projektor još toliko, neka (virtuelne) naočare koštaju i 1000 evra, to je ukupno 500 000 dinara. Ta (interaktivna) tabla neka košta 5000 evra… to je van svake pameti, to je očigledno pljačka.

On tvrdi da kupljeni projektor nikada nije video, da ne zna koji je tip laptopa u pitanju i gde je on završio i postavlja pitanje odakle je došao novac za takvu nabavku, obzirom da se sve nabavke sem izleta i ekskurzija čije troškove snose roditelji đaka unapred planiraju i finansiraju iz budžeta Grada.

Niški učitelj sumnja u ispravnost nabavljanja opreme kada se o njenoj upotrebi i dobrobiti koje donosi u nastavi ne obavesti ni nastavničko veće, ne obavesti javnost niti održi obuka.

Šest miliona dinara, to su ogromna sredstva, ne postoji mogućnost da se neka škola ukoliko je to urađeno na zakonski način ne bi pohvalila time i predstavila to kolegama, javno, na sajtu.. Dobili smo to i to, deca kod nas imaju mogućnost tu, tu i tu.. Reklama jedna fenomenalna, da je to stvarno tako kao što stoji u tom nekom dokumentu. Šest miliona ne može da košta, nema šanse, realno nema šanse, zaključuje Petrović.

Niška inicijativa poslala je svim školama pomenutim u tekstu zahtev za dostavljanje dokumentacije iz koje se može preciznije saznati o kojim uređajima je reč. Po dobijanju odgovora, obavestićemo javnost o svim detaljima.

Authors