Virtuelna oprema plaćena i do 7 puta više u odnosu na tržišne cene; foto: homegets.com

Centar za stručno usavršavanje raspisao je krajem maja ove godine javnu nabavku kojom je planirana kupovina “opreme za obrazovanje” u iznosu od 35 miliona dinara. Početkom jula postupak je završen, od dva ponuđača posao je dodeljen firmi RECARO NERO doo iz Beograda za nešto veći iznos od 34,4 miliona dinara, dok je ponuda firme AIO PRO koja je u prošlosti dobijala ovakve poslove odbijena zbog visoke cene.

Centar za stručno usavršavanje kupio je pet naočara za virtuelnu realnost (VR) koje poseduju LCD ekran rezolucije 1832 x 1920 piksela po oku, jedan pametni projektor sa osvetljenjem od 3300 lumena koji može da se poveže na Wi-fi i Bluetooth, pet laptopova sa Intel Pentium procesorom i dijagonalom od minimum 15,6 inča kao i pet interaktivnih tabli minimalne veličine 65 inča i životnim vekom od minimum 50 000 sati.

Firma RECARO NERO osnovana je krajem februara 2023. godine, bavi se nespecijalizovanom trgovinom na veliko, ima jednog zaposlenog i u prošloj kalendarskoj godini imala je promet od 3 900 000 dinara.

Pored isporuke opreme, ova firma obavezala se da pruži obuku u korišćenju digitalnih uređaja nastavnom osoblju škola kao i učenicima. Demonstracija rada uređaja zamišljena je tako da učenici viših razreda uz pomoć VR naočara prođu obuku “na virtuelnom saobraćajnom poligonu”, gde bi u simuliranom okruženju trebalo da steknu osnovna znanja i veštine o bezbednom ponašanju u saobraćaju.

Posmatrajući tendersku dokumentaciju, dolazimo do zaključka da je ovo još jedna u nizu skupocenih nabavki koju obrazovne ustanove u Nišu sprovode skrivajući se iza već ustaljenog termina “oprema za obrazovanje”, o čemu je naša redakcija pisala u tekstu “Pet niških škola kupilo virtuelnu opremu za preko 250 000 evra”

Koliko stvarno košta oprema?

Nedugo nakon objave teksta o nabavci virtuelne opreme u pet osnovnih škola u Nišu, Niška inicijativa uspela je da dođe do relevantnih podataka o kojim se modelima opreme radi i kolika je njihova realna cena na tržištu.

AIO Pro faktura
Fakturisane cene opreme daleko veće od tržišnih; foto: Niška inicijativa

Tada smo, zahvaljujući javno dostupnim podacima i dokumentima koje smo dobili od samih škola uspeli da potvrdimo da se radi o interaktivnoj tabli brenda BENQ kao i da je plaćeni iznos od 780 000 dinara daleko veći od realnog.

Pretražujući danas internet ponude firmi koje se bave prodajom ovakve opreme možemo videti da je trenutno na tržištu najskuplja interaktivna tabla brenda BENQ veličine 86 inča i da njena cena varira od 440 000 do 550 000 dinara, što je i dalje daleko od cene koje su tada škole plaćale.

Takođe smo uspeli da potvrdimo informaciju o modelu VR naočara, radi se o Oculus Quest 2 naočarama kompanije Meta (bivši Fejsbuk).

Njihova cena u slobodnoj prodaji i dalje iznosi 70 000 dinara, dok su škole plaćale 380 000 dinara, što je skoro pet i po puta više od tržišne vrednosti.

Obzirom da je Centar za stručno usavršavanje organ koji se primarno bavi edukacijom zaposlenih u obrazovanju, kao i da se od firme koja je pobedila na javnoj nabavci zahteva da održi obuku i učenicima viših razreda, upitno je da li su učenici ovde “iskoriščeni” od strane svojih nastavnika kako bi se ispunio traženi zadatak.

Gde su i šta rade institucije?

Državna revizorska institucija (DRI) u svom izveštaju o trošenju budžeta Grada Niša za 2023. godinu osvrnula se i na rad Uprave za komunalne delatnosti i inspekcijske poslove, uprave koja je zapravo inicijator svih nabavki vrituelnih poligona, softvera, edukacije i opreme.

DRI je konstatovala nepravilnosti i navela da je nemoguće adekvatno sprovesti nabavku dobara i usluga odjednom i da same nabavke nisu u skladu sa brojnim članovima Zakona o javnim nabavkama, kao i da kriterujumi koji su zahtevani od ponuđača nisu u skladu sa onim što se zapravo nabavlja.

Centar za stručno usavršavanje
Centar za stručno usavršavanje pored opštine Medijana; foto: Niška inicijativa

Kada je reč o tenderu Centra za stručno usavršavanje, oni su samo pratili stazu koju su prethodno godinama utabavali Grad Niš i Uprava za komunalne, dodelivši posao firmi RECARO NERO koja prema javno dostupnim podacima nije u poslednje dve obračunske godine izvršila najmanje jednu nabavku virtuelne opreme ili poligona kao što je traženo u kriterijumima, pa se pored višestrukog preplaćivanja ove opreme dovodi u pitanje i zakonitost samog postupka.

Niška inicijativa obavestila je kao i u prethodnim slučajevima kada su nabavljani virtuelni poligoni i oprema, Odeljenje za borbu protiv korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu o sumnji u zakonitost ovakvih postupaka, ali do trenutka objave ovog teksta nismo dobili informaciju da li je pokrenuta ikakva provera ili formiran predmet.

Ministarstvo prosvete i Školska uprava u Nišu nisu se oglašavali po ovom pitanju, kao što nije bilo reakcije ni nakon što je Tužilaštvo za organizovani kriminal sprovelo akciju hapšenja direktora osnovnih i srednjih škola, dekana fakulteta i bivših državnih sekretara

Uputili smo zahtev Centru za stručno usavršavanje za dostavu kompletne dokumentacije koja se tiče nabavke “opreme za obrazovanje”, svih zapisnika, dokaza o plaćanjima kao i informaciju koji su tačno modeli opreme nabavljeni, po dobijanju odgovora obavestićemo javnost.

Authors