Pčelica i pare

Časove engleskog jezika za niške predškolce u ovoj školskoj godini držaće predavači “Akademije Oxford” iz Jagodine, firme koja je javnosti poznata od 2019. kada je istraživanje BIRN-a pokazalo da je ova firma koja pruža neformalno obrazovanje širom Srbije osnovala IT gimnaziju u Kragujevcu gde su učenike trebali da školuju za poslove iz oblasti medicine.

Jagodinska firma je ove nedelje ponovo našla svoje mesto u javnosti, prema pisanju portala Nova ona je 31. oktobra potpisala ugovor sa Gradskim sekretarijatom za obrazovanje u Beogradu vredan preko 2 miliona evra za školicu engleskog jezika koja će biti održana u beogradskim vrtićima.

Predškolska ustanova “Pčelica” raspisala je 15. septembra javnu nabavku za “školicu stranog jezika u radnoj 2023/2024. godini“. Prema planu javnih nabavki ove ustanove procenjena vrednost ovakvog posla je 12,5 miliona dinara. Podaci o ovoj nabavci postoje na portalu javnih nabavki i na sajtu Pčelice, ali nemoguće je naći odluku o dodeli ugovora kao i sumu koja je izdvojena za ove namene. Takođe nema podataka o broju ponuđača koji su se javili.

Malobrojni podaci koji su javno dostupni su kontradiktorni – Pčelica je u svega 10 dana pre objavljivanja oglasa o javnoj nabavci izmenila svoj godšnji plan čak 2 puta, pa tako u onom od 5. septembra možemo naći informaciju o planiranom iznosu i samom nazivu nabavke, dok je sedam dana kasnije ova nabavka izbrisana.

Plan održavanja školice

Prema onome što smo uspeli da saznamo iz dokumentacije, planirano je da časove engleskog jezika pohađaju samo deca iz celodnevnog boravka, kao i da sve zainteresovane firme moraju da imaju najmanje 20 zaposlenih ili angažovanih diplomiranih profesora engleskog jezika sa minimalno godinu dana radnog iskustva u osnovnim, srednjim ili školama stranih jezika.

Naziv i princip izvršenja same usluge koji je na svom sajtu objavila Pčelica, gotovo je identičan onom iz beogradskog Sekretarijata za obrazovanje, aferi koju je u javnost plasirao narodni poslanik Đorđe Miketić iz grupe Zajedno, sa razlikom u tome da se za predavanja u Nišu kao uslov postavljala solventnost firme, odnosno da račun firme nije bio u blokadi u prethodnih 6 meseci.

Ipak, kako Niška inicijativa saznaje, uprkos nepostojanju informacija o pokretanju nabavke, broju zainteresovanih ponuđača, vrtićima u kojima bi se edukacija održavala i broj dece u celodnevnom borvaku, to sve nije sprečilo Pčelicu i Akademiju Oxford da oforme neki vid saradnje.

Tako je, prema rečima roditelja i fotografijama do kojih smo došli, Pčelica već podelila promotivni materijal Oxford akademije mališanima – torbice za patike i brošuru sa informacijama o širokoj ponudi usluga koje nude.

Zbog nedostupnosti podataka na portalu javnih nabavki, uputili smo zahtev za pristup informacijama od javnog značaja samoj Pčelici, sa pitanjima o detaljima. Po dobijanju odgovora, obavestićemo javnost o svemu.

akademija Oxford
Materijal je već podeljen jednom broju dece u Pčelici

Kompanija “Akademija Oxford” iz Jagodine prema zadnjem vidljivom finansijskom izveštaju o poslovanju ima 29 zaposlenih, dok im je godišnji prihod u prethodnim godinama varirao od 220 do 130 miliona dinara.

Dobrašinović
Dragan Dobrašinović iz pokreta Uspravna Srbija

Dragan Dobrašinović iz pokreta “Uspravna Srbija” u analizi ove javne nabavke izjavio je da je lako vidljivo kada je javna nabavka kreirana za jednog ponuđača, a to je primer kada se za uslov stavlja nebitna stvar za predmet nabavke. Ovde je naveo primer da se stavlja kao uslov solventnost firme koja se javlja na javnoj nabavci, kao i štura dokumentacija. Nije sporno što se traži solventnost firme već tačno definisan promet od “30 miliona”.

Što baš 30, što ne 50 ili 10? I zašto je za ovaj posao uopšte važan promet? Pa jedino zato što je firma koja treba da dobije posao imala upravo toliko, odnosno nešto veći promet od navedenog a potencijalni konkurenti nisu. Finansijski promet, u konkretnom slučaju, ne stoji ni u kakvoj logičkoj vezi sa predmetom javne nabavke.Vrlo lako je uočljiva sumnjiva nabavka za one koji se bave tom tematikom… pojasnio je Dobrašinović za Nišku inicijativu.

Ostali poslovi Oxforda u Nišu

Istraživanje Niške inicijative pokazalo je da je u protekle dve godine Oxford redovno pobeđivao na tenderima koje je raspisivala Nacionalna služba za zapošljavanje, a tiče se obuke nezaposlenih lica.

U oktobru 2022. je ova firma dobila posao “obuke za stolara za 5 nezaposlenih lica na lokaciji Niš” koji je bio vredan 508 800 dinara.

Pored toga, podaci pokazuju da je u 2023. ova saradnja obnovljena, pa je tom prilikom za uslugu “osnovne informatičke obuke za 14 nezaposlenih osoba sa invaliditetom” inkasirala malo više od 823 000 dinara.

Authors