Danijel Dašić

Drage moje Nišlije i Nišlijke, da li ste slučajno videli ovaj najnoviji spomenik nenasilju u parku Sveti Sava? Taman kad pomislimo da nema niže, i da nema pokvarenije, ova naša vlast nas nanovo iznenadi. Možda se sećate, možda i ne, pre deset godina je jedna mlada bitanga (sa bogatim roditeljima) ubila svog vršnjaka u parku. Zato bi ovaj spomenik nenasilju kao rezultat dugogodišnje inicijative roditelja ubijenog dečaka trebao da ima svoju plemenitu svrhu. Zašto kažem, nema niže od ovoga?

Pa zar ste morali drugovi napredni radikali, da se i u taj spomenik ugradite? Da li postoji barem nešto što radite u ovom gradu (a i šire), a da prođe bez vaše ugradnje? Sram vas bilo. E sad, neko će da kaže, pa nije to baš tako, košta ovaj spomenik, ima tu dosta rada, materijala, betona, lima, nekih pametnih studenata sa fakulteta koji su sve ovo osmislili, ali da li vredi 24.000 evra? Pa hajde da krenemo od početka. Projekat. Kažu ovi sa vlasti da je ovaj projekat delo studentkinja sa Građevinsko- Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Nišu. I to u svakom slučaju treba da se plati. Ideje i kreativnost imaju svoju cenu.

slični spomenici
Slični spomenici na pretraživaču

Problem nastaje kad se fotografija originalnog spomenika provuče kroz Google u potrazi sa sličnim slikama. I nađe se cela strana vrlo sličnih spomenika širom sveta (screenshot slični spomenici 1). Čak i jedan kineski, koji više liči na ovu ideju, nego ovo (čudo) što je napravila ta neka bravarska radnja. (screenshot lični spomenici 2). Drage moje buduće koleginice, nemojte to da radite kad vas molim. Sutra može da se desi da plagirate diplomu, doktorat, a sad posle nadstrešnice u Novom Sadu, svima je barem jasno kako se te „avanture“ bez znanja završavaju. Drugi korak je komisija za odabir najboljeg rada.

Kako je moguće da nisu primetili plagijat, i sa druge strane, koliko su i kako nagradili pobednike na konkursu? Da nisu to deca nekih „zaslužnih građana“ ili samo neki studenti koji su krenuli putem svojih uzora iz vrha politike u Srbiji, pa umesto rada preferiraju plagiranje? Treći korak je naravno, „stručna“ komisija ili neko drugo redovno telo u gradu, koja određuje uslove javne nabavke. Baš me interesuje ko je proračunao i potpisao da ovaj spomenik košta čak 24.000 evra. I da vidimo taj dokument, specifikaciju materijala i radova, da li je možda neko od tih „stručnjaka“ u trenutku poštenja napisao stavku, recimo „isplata na ruke u iznosu od 20.000 evra“ ili tako nešto slično… Da ne pričamo o tome kako je moguće da bravarska radnja za ugradnju prozora i vrata dobije ovaj posao. Ali o tome idemo u detalje u nastavku.

cena materijala
cena materijala

Četvrti korak bi bila analiza ugrađenog materijala na licu mesta. U spomenik je ugrađeno: 24 čelične kutije dužine 10,3 metra (iznad nivoa zemljišta), oko kubik betona (u temelju), i neke golubice od lima. Naravno, sve je to ofarbano. U projektu nije bilo predviđeno da se stavljaju poprečne čelične kutije, pogotovo ne na svakih 2,5 do 3 metra i da se time postigne efekat „kaveza“. Jedini efekat koji ne bi smeo da se postigne ovim spomenikom. Da se duše umesto kroz usmeravanje ka nebu, stave u neku vrstu kaveza.

Ali kaže gospodin bravar izvođač, da tako treba, zbog čvrstine same konstrukcije. Mada, istini za volju, oni slični spomenici širom sveta nemaju takve horizontalne elemente, i nisu pali još uvek. Ali, istini za volju, nisu ih tamo pravili napredni radikali. Ali, hajde da se vratimo na cenu. Čelične kutije 30×30 mm dužine 6 metara koštaju u prodavnici 1.716 dinara (screenshot Cevi). Evo i matematike. Dve cevi idu u jedan element spomenika (12 metara, od čega je 1,7 metara u temelju), a imamo 24 komada. To je ukupno 82.368 dinara. Kubik betona je sa ugradnjom, oplatom i armaturom (valjda je ima) oko 10.000 dinara.

Farba, i to ona najbolja 3 u 1, je 1.184 po komadu. Iz ličnog iskustva, za farbanje ove konstrukcije treba maksimum 3 do četiri kantice. Nek bude i to 5.000 dinara sa četkama. Sumo sumare, oko 97.000 dinara, nek bude i 100.000, onako okruglo, da se lako pamti. I nek bude još toliko za ruke, i za one golubice, cena ne može da preskoči 2.000 evra, uz dobru zaradu, pa kako ga god računali. Gde ste braćo napredni radikali našli da ovo čudo vredi i košta 24.000 evra para građana?

Koja je ta „nula“ koja se ugradila na kraju i podigla cenu za više od 10 puta. Znamo da se korumpirane „nule“ uvek ugrađuju na kraju. Ali ne brinite se, neće da se baci. Biće ovo još jedan spomenik korupciji, vašoj gramzivosti i bahatosti, tako da ovo što liči na kavez, odnosno u vašem slučaju zatvor, ipak ima svoju svrhu, da podseća sve ostale političare šta ih čeka…

Author

By Srđan Nonić

Glavni i odgovorni urednik portala Niška Inicijativa.

Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Inline Feedbacks
View all comments
Joca
Joca
4 hours ago

Malo ste se zeznuli, ja kako znam na spomeniku nisu ugradjene obicne cevi, ono je firiket- to je puno gvozdje, i ono je dosta skuplje i teze od obicne cevi.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x