dejan Stojiljković

Pisac Dejan Stojiljković je u zadnjih nekoliko meseci bio u medijskoj žiži, kada je javnosti prodao priču kako ga je tužio “bivši odbornik” zbog knjige koju je napisao. Pored činjenice da je to potpuna fikcija, kao i da su mediji Vreme i Nova opomenuti od strane Saveta za štampu za kršenje kodeksa u izveštavanju o ovoj temi, sam medij Nova.rs je ponovila tekst o tome kako je “pisac disident” tužen od strane ispostave vlasti samo i jedino zbog knjige. Evo i glavnog dela tužbe koji oslikava stojiljkovićevo ponašanje na društvenim mrežama.

tužba Stojiljković
Sadržaj tužbe sa uvredama koje Južne vesti smatraju “šaljivom kritikom”?

Pisac Stojiljković je lošu situaciju okrenuo u svoju korist, pa je tužbu zbog neprimerenih stvari koje je pisao na Facebook-u, iskoristio da podigne tiraž svojoj knjizi u izdanju Lagune, što smo dobili kao podatak od izvora.

Izdavač knjige Laguna, odbio je dostavi podatke da li je ova kuća i platila advokate i troškove zastupanja po ovoj tužbi, pozivajući se na “zaštitu podataka ličnosti”.

Stojiljković se pojavio na sudu, glumeći disidenta bez advokata, poveo je suprugu i novinarku Južnih vesti Ljubicu Jocić.

Južne vesti su u svom stilu obradile temu sa poluinformacijama, nazivajući Nonića kao nekog ko se predstavlja kao novinar. Time su nastavile svoj manir pisanja i ponašanja.

Južne vesti izdaju sertifikate ko je novinar a ko ne?
Južne vesti izdaju sertifikate ko je novinar a ko ne? Pitaćemo ih uživo na dalje

Na samom ročištu negirao je tužbeni zahtev, navodio je da je najasna tužba, ni jednom nije pomenuo da je tužen zbog knjige, već je govorio kako se ne seća da je objavio sadržaj i da ne zna ništa o tome. Kao dokaz da nisam uvređen njegovim pisanjem, dostavio je rešenje po kome je medij Niška inicijativa dobio na gradskom konkursu 590.000 dinara, nastavljajući kampanju dr Milića i Južnih vesti. Evo ih na slikama urednici koji su potpisali zadnji teskt u kome su na svoj poznat “izvitoperen način” izneli podatke o nekom događaju.

Za prvi teskt u kome su mediji pisali neistine o slučaju, Nova i Vreme su dobili opomene za kršenje kodeksa pred Savetom za štampu, a istu “kampanju neistine” mu je radio Blic i Kurir, pa su svi teskovi nažalost bili jako slični. Dnevni list Danas je jedino uspeo da se “izvuče” od opomene za kršenje kodeksa, tako što je u podužem tekstu sa gomilom laži na samom dnu dodao izjavu druge strane da “izjave oko tužbe nisu tačne i da je Stojiljković tužen iz potpuno drugih razloga”. To je bilo jedina razlika u izveštavanju svih pomenutih medija koji su različitim stranama “medijske duge”, koji na isti način prenose neistine i konstrukcije.

Author

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x