Nova krivična prijava poslata je Osnovnom javnom tužilaštvu u Pirotu, ovo puta sa jasnim uputstvima o prikupljanju podataka o nezakonitom radu He Zavoj u okviru EPS-a. Prijavom su obuhvaćeni dispečeri i u Pirotu, tako da se može sa sigurnošću reći da se znaju osobe koje su saučesnici u nazakonitom ispuštanju jezera ali i štete po živi svet u zaštićenom dobru Zavojko jezero ali i nizvodno u samoj reci Nišavi.
Nova krivična prijava sadrži jasna upustva o pribavljanju podataka o radu HE Zavoj ali i druge poedinosti koje u svojim spisima imaju druga prvna lica povezana sa poslovima upravljanja i zaštite prirode, koje treba da dokažu da su svojim nezaonitim radom prekšili više članova Krivičnog zakonika Srbije, naročito u delo koji se bavi delima iz oblasti životne sredine.

Treća po redu krivična prijava za više različitih dela poslata u više tužilaštava.
Kao i do sada, ne očekujemo mnogo, ali ćemo proces da pratimo, i obaveštavaćemo javnost, u slučaju da se namerno odugovlači sa procesom, koristićemo druge alate na raspolaganju, sem medijskih i javnih resursa koje kao medij imamo.
Trenutno stanje jezera Zavoj je jako loše, godinama EPS i upravljač nad jezerom ne rade svoj posao valjano, pa će u narednom periodu da budu svi sagledani po više članova Krivičnog zakonika za sve što jesu ili nisu radili.

Ovo nije prva prijava u serijalu koji smo poslali nadležćnim tužilaštvima, dok ćemo po slanju ostalih prijava, kojih po analizi ima preko 12, obaveštavati javnost o istima, gde ćemo obuhvatiti zbog stanja na Zavojskom jezeru više lica iz EPS-a, Upravljače kao i opštinsku upravu u Pirotu, a za krivična dela po više članova KZ.
Uskoro obaveštavamo javnost o krivičnoj prijavi koji sm podneli Višem Tužilaštvu u Pirotu za dva slučaja, za koju čekamo potvrdu broja predmeta i ime postupajućeg tužioca.
EPS nam je po zahtevu za pristup informacjama od javnog značaja produžio rok dostave podataka o odgovornim licima na 40 dana, a pitani su za koja će biti sagledana kroz ostale krivične prijave a koja rade baš na ispuštanju jezera Zavoj.
Zavojskim jezerom kod Pirota kao prirodnom dobru, parkom prirode prve kategorije u “Nacionalnom parku Stara Planina”, gazduje Šumsko gazdinstvo Pirot. Više puta smo pisali o javašluku i nezakonju, kao i o nereagovanju upravljača na veliki broj nepravilnosti na ovoj lokaciji.
Zavojskim jezerom, ustvari niko i ne gazduje, jer tamo radi svako šta hoće, da se kaže narodski. Šumsko gazdinstvo Pirot nema rešenje za sve ekološke i komunalne probleme, a to su ogroman broj splavova kao nelegalnih objekata na vodi, ogroman broj čamaca i veliki broj prikolica, koje nisu ni popisane kako treba.
Na svakih 50 metara jedan čamac ili splav je na jezeru.
Podaci do kojih smo došli govore da je sam upravljač popisao 122 splava i pontona, 100 čamaca i 13 prikolica. Uvidom samo na jednoj lokaciji, vidljivo je više prikolica, a sama brojka čamaca je daleko veća. Broj splavova je okvirno tačan, iako se dok smo spremali ovu priču, gradilo još dva splava.
Iako znamo da postoje prijave za sve nepravilnosti, jedini podatak koji imamo za Šumsko gazdinstvo Pirot, jeste da je formirana “komisija” i da je ista popisala splavove. Sama površina vode kao i zemlja koja je prošla eksproprijaciju posle nastanka jezera, vodi se na JP Đerdap. Na toj zemlji, po nezvaničnim podacima ima preko 150 bespravnih objekata i primera faktičkog zauzeća zemljišta. Mahom se čekaju mišljenja Ministarstva, dozvole od HE Đerdap, iako su po dobijanju na upravljanje ovim zaštićenim područjem, morali da dobiju uslove i ovlašćenja, kao i u svakom drugom pravnom i sistemskom aktu ovog tipa. Tako da je logično da ako mogu da izdaju dozvole za pecanje i pišu kazne za isto, mogu i sve ostalo da rade, jer se gledano pravno, radi o istom području i istoj nadležnosti koju su dobili na upravljanje.