Niška policija nije dostavila podatke koje smo tražili od nje, a vezano za kazne koje su napisane od početka godine za prekoračenja brzine u saobraćaju. Tražili smo da nam dostave podatke o prekoračenjima brzine od 10, 20, 30, 40 i preko 40 km/h koje su napisane na teritoriji PU Niš.
Ovo nije prvi put da policija ili kasni ili ne dostavlja podatke koje smo tražili. Uvek je samo i jedino jedan razlog za to, a ti je netransparentnost rada policije od vremena Miloševića, gde se oni koji se postavljaju na čelo MUP-a, ponašaju kao “sila”.
Niška policija je 2021. godine dostavila podatke o kaznama koje je napisala, i po zvaničnoj statistici, radilo se u tom trenutku samo i jedino o odmazdi zbog protesta građana, jer se zbog tragedije i pogibije deteta i građanina pokrenula na Bulevaru Medijana serija protesta.Tada su shvatili da preventivno što manje podataka daju, to bolje.
Prenosimo deo teksta iz 2021. godine:
Naime struktura prekršaja koji su sankcionisani je vrlo indikativna i pokazuje da se Policijska uprava u Nišu nije bavila sankcionisanjem bahate i brze vožnje (koja je bila zahtev protesta i svih građana) nego da je oko 80% kazni napisala za parkiranje, pojaseve, set za prvu pomoć i korišćenje mobilnih telefona u vožnji.
Konkretna statistika za taj period je sledeća:
- prekoračenje brzine kretanja – 344 prekršaja (samo 20% svih prekršaja)
- nepropisno parkiranje – 294 prekršaja
- nekorišćenje sigurnosnih pojaseva – 362 prekršaja
- ostali prekršaji (mobilni telefon, prva pomoć…) – 518 prekršaja
- prekoračenje brzine od 50-70km/h preko dozvoljene brzine – samo 5 prekršaja
- ostatak kazni objašnjen podnošenjem više naloga zbog prekršaja koji su kasnije utvrđeni.
Da li su najveći problemi u bezbednosti saobraćaja parkiranje, pojasevi i mobilni telefoni ili vožnja velikom brzinom u skupim kolima? Policiji se vidi šta je bitno po brojkama koje smo izneli.
Samo 20% prekršaja koje je policija sankcionisala su bili za prekoračenje brzine, dok je za prekoračenje brzine od 50-70km/h sankcionisano samo 5 vozača. Smenili ste samo načelnika saobraćajne policije, iako ste tvrdili par dana pre smene da niko nije napravio propust u radu? Da li možda neko do vas koji ste još uvek na mestu načelnika ili komandira uniformisane policije snosi odgovornost za ovu statistiku i za ovakav rad na terenu?