Dušan Anđelković naslovna

Srbija, zemlja gde se prioriteti često kreću od nabavke vojnih aviona do doniranja 5000 laptopova i tableta Ukrajini za poboljšanje obrazovanja njihove dece, istovremeno se suočava s apsurdima kada je reč o obrazovanju sopstvene dece. Naime, dok se u Nišu mesečno izdvaja oko milion evra za Direkciju za javni prevoz ili milioni dinara podobnima za medijsku promociju gradskih preduzeća koja nemaju konkurenciju jer su monopolisti, a obrazovanje – ono se izgleda vozi na bicikli bez točkova.

U Nišu se razmeće sa nadoknadama bivšoj gradonačelnici za neiskoršćeni odmor, u opštinama rebalansima budžeta skoro svakog meseca, u direkcijama milionskim izdvajanjima: za krpljenje udarnih rupa, finansiranje samozapaljivih autobusa, plaćanje izgubljenih sporova.. Za to vreme ljudi žive i oni čija deca su iznad 6 godina suočavaju se sa istinskim izazovima – troškovi udžbenika su porasli između 20% i 30%. To je kao da vam svake godine račun za hranu poraste zbog “inflacije”, a izostane predstava “NAJBOLJA CENA”.

 

U Nišu ima 17964 učenika OBAVEZNOG osnovnog obrazovanja i taj broj iz godine u godinu opada. Prosečna cena kompleta  knjiga je oko 14000 dinara što jasno govori o kom iznosu je reč.

 

Postoje i pozitivni primeri u društvu kao što su kompanije poput Zumtobela u Nišu, koje svake godine obezbeđuju udžbenike za decu svojih zaposlenih, zatim donacija NIS-a prošle godine od 60 miliona eura za obrazovanje. Benefite od tog novca su videli samo rančevi u glavnom gradu jer ostatak Srbije nije video donaciju. Možda bi trebalo da se zapitamo, ko ovde zaista ne želi da se deca iz Niša obrazuju na isti način kao deca iz Rume, Šida, Sremske Mitrovice i drugih delova Srbije? Nama je drago da deca u Beogradu i Sremskoj Mitrovici imaju besplatne udžbenike, to je nešto za šta se Kreni Promeni već dve godine bori. Ali isto to želimo i za decu u Nišu i svako dete u Srbiji. Ili su, možda, medijska samopromocija i imidž vd direktora zaista važniji od budućnosti i obrazovanja? Postavlja se pitanje – šta rade oni koji su zapravo odgovorni za obrazovanje?

 

Postoji mogućnost da se reši problem, smešno je što je najjednostavnije i najefikasnije rešenje pred našim nosem, udaljeno na klik, ali čini se da je obrazovanje u Nišu postalo poslednja rupa na svirali. Neko će reći da sam sarkastičan, ali najidealnije resenje bi bili Kavčićevi udžbenici koji su besplatni i gde ne bi bilo opterećenja po budžet. Da ne spominjemo mogućnosti za saradnju sa velikim tehnološkim kompanijama poput Huawei-a, koja bi mogla učiniti čuda za naše škole, a sa kojim drzava Srbija saradjuje.

 

Suočeni s ovakvom situacijom, pasivnošću i glavom u pesku čelnika grada i države, ispred Kreni-Promeni odlučili smo da preduzmemo korake, baš kao i kolege tima iz Sremske Mitrovice, gde je inicijativa usvojena. Predali smo dopis novom gradonačelniku Pavloviću koji trenutno pokazuje da samo ume da pere pešačku stazu i prima goste i zatražili od predsednika gradske skupštine, Novakovića, da odobri pokretanje narodne inicijative za uvođenje besplatnih udžbenika. Novaković sada ima 15 dana da odgovori, i ja se iskreno nadam da je u njegovo vreme obrazovanje bilo kvalitetnije pa će prepoznati važnost naše inicijative i neće čekati do poslednjeg dana.

Naravno, to nije kraj. Kada dobijemo zeleno svetlo, naša sledeća misija je prikupljanje 11.500 potpisa. Cilj je jednostavan i veličanstven – da obrazovanje naših mladih bude prioritet, da se roditelji nasmeju kada vide olakšanje u svom kućnom budžetu, i da deca u Nišu imaju jednak pristup obrazovanju kao njihovi vršnjaci. Ova inicijativa je pokrenuta u pravom trenutku, nakon prikupljanja potpisa i procedurom pred skupstinom grada dolazi period planiranja budžeta za narednu godinu u kojoj će Niš po prvi put brinuti o svom najvećem prirodnom resirsu – mladim ljudima i njihovom opismenjavanju i obrazovanju!

Author