MUP i niška policija i dalje ćute o nestanku 63 pištolja iz policijske stanice Pantelej tokom leta. Reč je o upotrebljivom oružju, koje su posle majskih tragedija policiji dobrovoljno predali građani. Inače, u Nišu je u toj akciji prikupljeno skoro pet i po hiljada komada oružja.
Kako je moguće da usred 2023. godine, kada su snimci „kao zlato“, nastane „manjak“ od 63 pištolja u prostoriji policijske stanice.
Pištolji koji su nestali nisu neupotrebljivi, odnosno, nije u pitanju kolekcionarsko oružje, već ono koje može da se koristi. „Nemoguć“ je ovaj slučaj i policijskom inspektoru u penziji iz Niša, koji je tokom karijere bio i na najvišim pozicijama u toj policijskoj upravi.
„Sigurno je da je na jedan način došlo do uznemiravanja javnosti samom činjenicom da se takva priča i povela“, priča nekadašnji načelnik niške policije Goran Barun.
Zato je neophodno da policija najbrže moguće ispostavi objašnjenje. To što se taj deo prolongira.
„Na jedan određeni način izaziva sumnju“, smatra Barun.
Koju će, siguran je bivši načelnik, policija odagnati. U međuvremenu, izvori N1 iz MUP-a informaciji o nestalim pištoljima dodaju i to da nema ni delova raznog naoružanja koje su građani predavali policiji. Takođe se tvrdi da nadležni nisu sedeli skrštenih ruku.
Sektor unutrašnje kontrole pokrenuo je, saznajemo, istražne radnje i to, pre svega, jer oružje u policijskoj stanici u Panteleju u Nišu nije adekvatno čuvano.
Pa se zbog toga može govoriti o različitim scenarijima. Da se desetine pištolja zagubilo zbog neodgovornog tretmana ili je, ipak, reč o svesnom otuđenju. Ipak, unutrašnja kontrola, prema saznanjima N1, ima sumnju da nestalo oružje nije uništeno, već da je iz policijske stanice izneto i da je završilo na crnom tržištu.
Unutrašnja kontrola došla je do zaključka da za svaki pištolj postoji službena beleška koja je zavedena, ali da tog oružja, koje nije uništeno, više nema u policijskoj stanici.
Iz MUP-a Srbije nisu odgovorili na pitanja N1 u kojoj je fazi istraga o ovom slučaju. Zahtev je upućen u niškoj policiji.