Medijsko peglanje situacije sa Akva parkom u Niškoj Banji je deo društvenog folklora koji je plasiran od strane vlasti godinama unazad. Pa tako umesto realnosti od strane skoro svih medija imamo farbanje sive realnosti u cilju prikazivanja “nikad boljeg”, “ekonomskog tigra” ili čega već takvog iz kuhinje “SNS medijskog tima”.
Medijsko peglanje je krenulo izjavama zvaničnika grada po “SNS televizijama” pa je nesrećnim spletom okolnosti preuzeto bez ijednog znaka pitanja od strane Južnih vesti, da bi posle klipa koji smo uradili u produkciji saradnika Niške Inicijative izazvao nov talas “damage control-a” na prijateljskim medijima.
Biciklističku stazu prema samoj Niškoj Banji organi javne vlasti prave još od mandata bivšeg Gradonačelnika Darka Bulatovića. Stanje staze može se videti na klipu ispod, ali i svakog dana uživo, dok je sama saobraćajnica prema “banji” posebna priča.
Nastavak promo priče uspeha gradnje su uradili razni portali po južnoj i jugoistočnoj Srbiji, ali i lokalni mediji. Tako su Niške vesti uradile promo tekst o uspehu i napredovanju gradnje, iako je jasno da ćemo još godinama čekati da se završi ovaj kompleks koji se gradi parama Nišlija, koji će po najavama “biti ruka spasa Sportskom centru Čair”.
Niko od pomenutih medija nije stavio znak pitanja i potrudio se da postavi pitanje oko iznetih navoda, uradi analizu situacije na terenu.
Na Niškim vestima u razmaku od pola godine bilo u više navrata istih ili sličnih vesti o “skoro gotovim ili dobro napredujućim radovima”. Decembra 2022. su bili pri kraju radovi na bazenu sa talasima, dok se u junu 2023. završava bazen sa talasima.
Dušan Radivojević direktor Kler-a nam je u razgovoru pojasnio da je rok za završetak radova 3 godine, i da se prva godina radova okvirno završila.
Da ne bi medijski lutali, pitali smo struku da nam kaže o napredovanju samih radova uz porethodno slanje materijala koji je dostupan javno u medijima.
Arhitekta Vladan Radić prati ovaj slučaj od samog početka gradnje i na naša pitanja dao nam je i svoje viđenje:
Imajući u vidu da se sa radovima počelo pre skoro godinu i po dana, a da je rok za završetak radova tri godine, očekivali bismo da je oko 50% svih građevinskih radova već završeno.
Međutim, stanje na terenu je nešto drugačije. Po mojoj slobodnoj proceni do sada je završeno 10-15% planiranih radova. Ukoliko se dinamika izgradnje ne poveća sasvim je izvesno da će zadati rok biti probijen najmanje za godinu ili dve. Moguće je objekat i završiti u zadatom roku, ali samo pod uslovom da se izvođač radova ozbiljnije angažuje u narednom periodu.
Činjenica je da naša građevinska operativa nije efikasna kao npr. kineska ili skandinavskih zemalja, ali izvođači i podizvođač radova na akva-parku u Niškoj Banji već imaju iskustva u izgradnji sličnih objekata i verujem da je i u njihovom interesu da ugovoreni rokovi izgradnje budu ispoštovani. S tim u vezi, mislim da je prava adresa za neka pitanja JP ”Direkcija za izgradnju grada Niša” i njihovi službenici koji su zaduženi za stručni nadzor i koji bi u ovom slučaju trebalo da zastupaju interes građana Niša jer upravo Nišlije izgradnju ovog akva-parka plaćaju oko 15 miliona evra.
Danijel Dašić nam je takođe izneo svoj stav kroz detaljnu analizu iz ugla inžinjera:
Da li je Akva park u Nišu “skoro gotov”, i kako bi moglo da se nazove postojeće stanje na gradilištu? To su pitanja na koja, pre bilo kog novinara, mora da odgovori struka. A građevinska struka vrlo jasno definiše ovaj period izgradnje kao “grubi građevinski radovi”. Čak ni grubi građevinski radovi nisu “skoro gotovi”. To će biti kad se svi radovi na betoniranju i formiranju staza i platoa završe. A prema priloženim fotografijama, to bi trebalo da bude gotovo u narednim mesecima, sve zavisi od broja angažovanih radnika i mehanizacije.Da bi se Akva park nazvao “skoro gotovim”, potrebno je da druga faza svakog gradilišta, a to su radovi na instalacijama (elektro, vodovodnim, kanalizacionim, etc) bude završena, i da se uveliko izvodi zadnja faza, koja se zove završni radovi. Sudeći po fotografijama, građani i građanke Niša će se “bućnuti” u Akva park tek sledeće godine, i to u najboljem slučaju, imajući u vidu iskustvo u proteklih desetak godina, i način rada ove vlasti na infrastrukturnim projektima.Izgleda da je potrebno da svi budemo po malo naprednjaci, i da prihvatamo šarene papire i prezentacije kao “Budućnost u koju verujemo”. Jer je najlakše odštampati u punom koloru sve fantastične projekte koje plaćamo svi mi iz budžeta i ne pitati kada će i kako biti završeni. Ali ne sekirajte se braćo Nišlije i sestre Nišlijke, pomislite samo kako su u Beogradu štampali karte za metro još pre pet godina, i da imaju javno preduzeće za taj metro koji ne postoji, gde postoje desetine zaposlenih (čitaj uhljebljenih) koji troše stotine miliona dinara iz budžeta svake godine.Zato predlažem da iskoristimo ovu jaku kišu i odemo do skoro gotovog Akva parka. Ako se tamo ne umočimo u vodu, sigurno ćemo se dobro nakvasiti putem. A možda hladna voda i pomogne da se malo prosvestimo i probudimo iz “Budućnosti u koju verujemo”. Zbog naše dece.