Vučić

Izbore je odredila besumučna kampanja Aleksandra Vučića, dok se opozcija previše bavila reakcijama na predsedničke poruke, a manje konkretnim stvarima poput korupcije, smatra za N1 Zoran Gavrilović, izvršni direktor organizacije BIRODI.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je Srpska napredna stranka (SNS) tokom leta imala nekoliko procenta manje podrške od opozicije, ali da je u kampanju nadoknadila minus.

“Mi smo u julu-avgustu gubili sa čak osam odsto u Beogradu ali smo uspeli da pobedimo. To su dramatične promene”, izjavio je prilikom obilska gradilišta tunela na Fruškogorskom koridoru kod Novog Sada.

Predsednik nije naveo izvore na koje se pozivao, ali ono što se zna, jesu skorašnja istraživanja. Tako je 26. novembra Đorđe Vukadinović iz Nove srpske političke misli i kandidat na listi Narodne stranke izjavio da „opozicija matematički i analitički dobija Beograd“.

„SNS i SPS u zbiru ne mogu preći 40 odsto u Beogradu. Pokazuje se trend pada vladajuće koalicije od pet do sedam posto. Što znači da su oni u zbiru na parlamentarnim izborima prošli put imali 55 odsto, sada je taj zbir na Republici 47, 48 odsto. To je strašan pad, a na gradu neće biti manji pad nego u Republici. Uz neku zonu greške oni teško mogu preko 43 odsto u Beogradu“, naveo je Vukadinović za sajt Nova.

Zoran Gavrilović Birodi
Zoran Gavrilović Birodi

Dan kasnije Aleksandar Vučić je izjavio da su se u Beogradu stvari promenile, jer je „sada prvi put lista „Srbija ne sme da stane“ ispred liste „Srbija protiv nasilja“ (SPN), da bi Radomir Lazović iz Zeleno-levog fronta (ZLF) rekao da prema istraživanjima, koalicija „Srbija protiv nasilja“ u blagoj prednosti u odnosu na vladajuću koaliciju, a zajedno sa strankama desnice u Beogradu imaju nešto više od 10 procenata prednosti od stranaka na vlasti.

Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) ocenuje da je izbore odredila besumučna kampanja Aleksandra Vučića, koja je na kraju dala rezultate. Kako kaže za N1, o tome govori i rezultat istraživanja organizacije CRTA koja je navela da je 25 odsto ispitanika mislio da se održavaju predsednički izbori.

„Gledali smo centriranu kampanju za Vučića. Smatram da je govor u Smederevu bio presudan kada je rekao je da ako SNS ne dobije izbore on više neće biti predsednik Srbije. Od tada je ovo bio više referendum o Vučiću, a ne izbori“.

Imali smo referendum, a ne izbore

On ističe da je hiper kampanja SNS izazvala strah među njihovim glasačima, a strah je izuzetan motivator.

Osim toga Gavrilović navodi i ponašanje Socijalističke partije Srbije koja je više hvalila Vučića, nego SNS, a sve sa željom da neko (Dačić op. a) bude premijer.

„Vučić im se zahvalio guranjem Nestorovića koji je odneo dosta proruskih glasova SPS-u“.

On kaže da predsednik Srbije tokom kampanje prekršio Zakon o sprečavanju korupcije i Ustav Republike Srbije u delu koji se bavi sukobom interesa, odnosno član 40 Zakona o sprečavanju korupcije i člana 6 Ustava.

Gavrilović ističe da će posledica rezultata izbora biti marionetska Skupština, koja neće u dovoditi u pitanje Vučićevo neustavno ponašanje, a sa druge strane, preko Skupštine se kontroliše rad Agencije za sprečavanje korupcije, Poverenika….

Naivna opozicija

Govoreći o odgovornosti opozicije za postignute rezultate pre svega u Beogradu, on je kao prvu grešku naveo insisitranje na izborima, ali ne i na uslovima, a da su u datoj situaciji očekivanja da će izbori biti pošteni, previše naivna.

Osim toga, Gavrilović kaže da se opozicija premalo bavila temom korupcije ili konkretnim stvarima – kako unaprediti funkcionisanje države bilo da se radi o republici ili lokalu.

„Previše su reagovali na Vučićeve izjave. Sada, dve nedelje posle izbora još nemamo izveštaj opozicije o zloupotrebama na izborima, bez obzira što je objektivno teško reagovati kada imamo razvaljenu državu“.

On podseća da su za šest meseci na redu važni loklani izbori, a da opozicija treba da vidi da li će izaći i pod kojim uslovima.

Komentarišući rezultate desnice Gavrilović navodi da su strane koje su se foskurale na Kosovo loše prošle.

„Pokazalo se da Kosovo nije najvažnija tema, nije bilo toliko bitna, već socijalne teme kojima se i Vučić najviše bavio. Za više detalja neophodno je detaljno postizborno istraživanje“.

Tekst preuzet sa sajta N1.

Author