Ispuštanje Zavojskog jezera se nstavlja posle pauze od skoro dve nedelje. Ispuštanje se nastavlja punom parom iako je toplotni talas u vrhuncu, pa se često viđaju građani koji traže način da se rashlade baš na obali Nišave.
Ispuštanje Zavojskog jezera je stalo na dve nedelje, ali se u tokju jučerašnjeg dana nastavilo u punom kapacitetu, pa se na društvenim mrežama pojavile informacije i kritike, kao i pitanja ko dovodi na ovaj način građane u opasnost. Do sada kabinet direktora EPS-a u stilu svih ostalih institucija nije odgovarao na pitanja iskreno već nas je lagao i obmanjivao, dajući nam netačne podatke.
U prethodnim godinama dešavalo se da u velikim i hladnim vodama Nišave zbog ispuštanja imamo i izgubljene živote u skoro pa divljim vodama zbog priliva vode u Nišavu iz HE Zavoj.
Zavojsko jezero kod Pirota je akumulacija vode za potrebe EPS. ali sam režim rada ove hidrocentrale je “Vršni”, iliti u prevodu za sve nas sa jeftinijim ulaznicama, ova akumulacija i ostale slične u Srbiji, pravljene su da rade po par sati kada zatreba da se osigura stabilnost sistema. Snaga ovog postrojenja je na godišnjem nivou oko 80MW/h.
Zavojsko jezero je suprotno tome, godinama unazad bilo korišćeno za sticanje profita EPS-u, jer se jezero u periodu pre pandemije Covid19, koristila za prodaju struje Grcima. Pored podataka oko carinjenja same struje, bilo je vidljivo da se jezero ispušta u periodu od 07-22. U jezeru ima još uvek Šarana, ali ima i Pastrmke, jer se jezero godinama unazad poribljavalo. Voda u jezeru je prve kategorije čistoće. Jezero je ispuštanjem cele 2022. godine dovedeno do izgleda postapokaliptičnih filmova, što možete vodeti u ovom tekstu.
EPS je odgovorio na pitanja u stilu dece iz 4. razreda koji pišu slobodan sastav iz srpskog jezika, ne dajući odgovor ni na jedno pitanje konretno:
Hidroelektrana „Pirot“ je akumulacionog tipa, radi kao vršna elektrana i angažuje se u skladu i sa potrebama elektroenergetskog sistema Srbije. Njen način rada i eksploatacije je u saglasnosti sa važećom vodnom dozvolom. Voda iz akumulacije koja se propušta kroz turbine se zadržava u kompenzacionim bazenima i postepeno ispušta pomoću ustava sve do izravnjenja vode.
HE „Pirot“ svojim radom doprinosi da kvalitet vode u reci Nišavi bude za klasu viši, što je naročito značajno u letnjem vremenskom periodu kada je nivo vodostaja mali, nivo kiseonika na minimumu o čemu postoje merenja akreditovanih laboratorija koja se sprovode na mesečnom nivou. Sa stanovišta nivoa zagađenja reke, imajući u vidu da je voda u akumulaciji daleko višeg kvaliteta, radom elektrane se oplemenjuju male vode čime se značajno ublažavaju negativne posledice za živi svet u vodi.
Sistem „Elektroprivrede Srbije“ radi stabilno i nema havarija i kvarova u radu postrojenja.
Iz EPS-a nisu odgovorili zbog čega bez havarije ova elektrana radi više dana u kontinuitetu.
Šta je još EPS slagao javnost u odgovoru?
Kompanzacioni bazeni u Pirotu, tj dva kompenzatorna bazena u sistemu koji bi trebalo da podignu temperaturu baš zbog hladne vode iz Zavoja i ribljeg fonda koji nije stvoren za takve uslove, već više godina ne rade. To znači da odgovori iz kabineta direktora EPS-a nisu ni približno istiniti. Ovu činjenicu znaju svi iz Pirota.
Mrest Šarana, Deverike i Babuške ove godine nije uspeo.
Mrest ove tri vrste ribe ove godine je propao, jer po rečima više sagovornika, ikra je ostala na suvom, jer u periodu april i maj, oscilovao je nivo vode i mrest nije uspeo. Ovo nije prva godina kada EPS to radi. Čak je i drugi mrest Šarana opet prekinut oscilovanjem vode u ovoj godini.
Podaci iz EPS-a govore da je svake godine Šumsko gazdinstvo Pirot, koje je upravljač na ovim dobrom, slalo obaveštenja kada je mrest da se u tom kritičnom periodu ne ispušta voda, ali bez rezultata i reakcije EPS-a.
HE Zavoj zadnjih godina ne daje sredstva upravljaču za poribljavanje jezera, jer kako kažu sagovornici, sa tom praksom se stalo.
Visok vodostaj Nišave i u Nišu je posledica velikog ispuštanja vode iz ove akumulacije.